Cut Your Grocery Budget

Posted: Monday, October 26, 2015

Cut Your Grocery Budget

The very first thing you should do is usually establish your monthly food budget. Track monthly expenditure. You need to enter everything in a spreadsheet for several months and then check the monthly average for groceries.

You can do this by dividing the monthly total by the number of months. It’s hard to see what you’re actually spending per month considering that a lot of the food you buy is not just for this month. You might buy a jar of honey that will lasts you three weeks, or a giant bag of rice that lasts for six months.

That is why you have to get an average over a few months. Then you must set an objective for cutting your own budget. You need to set a goal, an actual set number, for a month-to-month budget. If you avoid having an amount in mind, you may not stick to the budget.

If you’re presently spending $ 1000/month on food (average), and you want to cut that in half, set your own goal for $ 500/month. If you think that is impossible, set your goal for 25% – $ 750/month.

You need to analyze your expenses. Only then can you see exactly where you can spend less. You might also find out that you’re spending a great deal of money on things you can do without – like disposable pampers or paper towels. Possibly you can use fabric diapers and you’ll come with an extra $ 50/month.

Establishing a weekly menu is not hard and it really helps you get organized. One easy way to do this is to sit back with your recipe books once per week and write what you will be eating that week. If three meals a day is too hard, then just stay with dinners.

Then you can figure out what ingredients you need to buy. You might be less prone to purchase things impulsively and buying stuff you do not need. Furthermore, you can balance the week’s costs, a few nights cheaper meals like beans and rice, or soups or stews, and then do something more expensive, like a roast chicken or duck and probably some seafood on other nights.

You can now figure out the cost for each meal. Get out your menu plan and the corresponding recipes, and calculate the cost per meal. If your recipe calls for 4 ounces of butter and butter costs $ 2 . 50/lb ($ 2. 50 separated by 16 ounces =. 16 per ounce), that is 64 cents. Add up your other ingredients and you may know the cost per dinner.

Now you are ready to write your own shopping list. Never go to the supermarket or even farmer’s market without a buying list. This way you only buy what you need each week. You can still buy in bulk, but since you understand your costs per food and costs per week, you know you will be staying within your monthly budget.

If you would like to find ways to cut your costs a lot more, shop around for less expensive sources of food. You might want to check some local growers or even farmers  who may have smaller costs. You can also find methods to buy in bulk or even join the buyers’ club for organic food.

You can also join a local farm : or buy 1/4 or 1/2 of a cow. Avoiding processed foods will save lots of money. Most people would prefer to spend their own money on health and healthy foods rather than on rubbish like chips and biscuits.